Czy taśma LED może się spalić?

| 0 Komentarzy
Dowiedz się, czy taśmy LED są bezpieczne oraz jak je zabezpieczyć przed spaleniem lub zwarciem.

Czy LED-y mogą się spalić?

Taśmy LED RGB oraz te, które nie mają podstawowej palety kolorów (czerwonego, zielonego oraz niebieskiego), są urządzeniami elektrycznymi przewodzącymi napięcie o względnie dużej mocy. Same diody, pomimo że są dużo mniejsze od standardowej jarzeniówki czy żarówki energooszczędnej, generują sporo światła (w szczególność, gdy jest ich tak dużo, jak na pasku LED), które sprawia, że pobierają więcej prądu od zwykłej żarówki. Te czynnik wpływają na nagrzewanie się sprzętu, w szczególności, gdy przewód LED jest naprawdę długi.

Co prawda przykładowa taśma LED Osram konstruowana jest z elementów, które mają zapobiec przegrzaniu, ale producent nie odpowiada za ewentualne przedłużanie kabla oraz innego rodzaju przeróbki (takie jak stosowanie innego zasilacza niż ten dołączony do zestawu). Dlatego LED-y tak, jak każdy sprzęt elektroniczny, może ulec zapłonowi. W szczególności w przypadku zastosowania niecertyfikowanego akumulatora, który np. w wyniku niedopilnowania zasad bezpieczeństwa, jest obciążony wewnętrzną wadą ukrytą, która może odpowiadać za przebicie prądu.

Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko zapłonu jest zastosowanie niskiej jakości kleju. Sztuczna żywica, którą można znaleźć w najtańszych taśmach LED, jest niezwykle szkodliwa już na etapie montażu takich świateł. Podczas zastygania wydziela dużo szkodliwych dla człowieka oparów. Po zastygnięciu staje się bardzo sztywna i niezwykle szybko się nagrzewa. Jest to szczególnie niekorzystne ze względu na to, że diody LED są bardzo małe i pozbawione izolacji, co punktowo bardzo mocno rozgrzewa klej.

Bodźcem, który może spowodować zapalenie się instalacji, jest wykonanie osłony świateł z nieodpowiednich materiałów. W szczególności tyczy się to drewna, które w przeciwieństwie do aluminium dużo słabiej absorbuje energię cieplną powstałą w wyniku używania oświetlenia. Takie właściwości fizyczne taśmy LED powodują, że osłona nagrzewa się punktowo, co w efekcie może doprowadzić do zapalenia się drewnianej konstrukcji. Dobrze jest zbudować osłonkę tak, aby znajdowała się 3 cm od światła i była wykonana z materiałów lepiej pochłaniających ciepło.

Ostatnim impulsem do zapalenia się instalacji LED może być łączenie taśm z diodami pochodzącymi od różnych producentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm, które oszczędzają i przeważnie wykonują je ze słabej jakości materiałów. Dla bezpieczeństwa najlepiej łączyć taśmy LED Philips z innymi diodami marki Philips, a urządzenia produkowane przez firmę Osram z innymi należącymi do tej kompanii.

Polecane taśmy LED

Czy taśma LED się wypala?

Świetlówki typu LED, jak każde inne urządzenia, mogą się zużywać. Oczywiście, żarówki tego rodzaju działają dłużej od tych dużych energooszczędnych, ale tak czy siak, w przypadku, kiedy oświetlenie będzie działać przez np. 5-10 lat, to przyjdzie moment, w którym trzeba będzie wymienić diodę lub kawałeczek paska. Na szczęście nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie i nie potrzeba do jego wykonania specjalistycznego sprzętu.

Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku klasycznego światła ważne jest odcięcie zasilania przed wymianą danego elementu! Pomimo niewielkich rozmiarów diod LED działają one pod wysokim napięciem, które może Cię mocno porazić lub, w najgorszym wypadku, doprowadzić do Twojej śmierci. Każda taśma LED Kanlux czy innego renomowanego producenta ma w swojej instrukcji zapisane zasady BHP dotyczące pracy z oświetleniem konstruowanym na jej podzespołach.

Do wymiany wypalonej diody potrzebujesz lutownicy, pęsety, topnika (cyna używana do lutowania) oraz suszarki do włosów (lub innego urządzenia dmuchającego gorącym powietrzem). Spaloną diodę należy podstawić pod dmuchawę, aby lekko nagrzać taśmę i przy pomocy pęsety wyjąć spaloną świetlówkę. Następnie posmaruj topnikiem miejsce po zepsutym elemencie, po czym ponownie, podgrzewając punkt na pasku LED, przyłóż nową diodę i wpasuj ją tak, aby dobrze scaliła się z konstrukcją.

Dobrze jest zachować nadmiar taśmy, który Ci pozostał po budowie oświetlenia, ponieważ będziesz mógł z niego odlutować działające świetlówki i zamontować je w miejsce zepsutych. Zmniejszysz w ten sposób koszta eksploatacji urządzenia oraz przyczynisz się do ochrony środowiska poprzez ponowne wykorzystanie pozornie bezużytecznego sprzętu. Dodatkowym plusem jest możliwość przejrzenia całej konstrukcji i zorientowania się, czy jakieś fragmenty nie nagrzewają się zbyt mocno.

Czy może nastąpić zwarcie taśmy LED?

Oczywiście w tym, jaki i wszystkich innych urządzeniach elektrycznych może dojść do zwarcia. Doprowadza to do: poluzowania elementów scalających wszystkie przewody w zamkniętą całość; powstania przebić oraz stykania się niezabezpieczeniu kabli, co w efekcie może spowodować zwarcie. Dobrze jest raz na jakiś czas (najlepiej raz w roku) skontrolować stan instalacji, aby upewnić się, czy wszytko działa jak należy. Zanim zaczniesz instalować taśmę LED, warto sprawdzić wszystkie zabezpieczenia elementów elektrycznych.

Duży wpływ ma znaczenie to jakiego rodzaju taśmy ze sobą łączysz. Najlepiej ograniczyć się do produktów jednej marki. Taśma LED Ledvance najlepiej będzie działać z drugą wyprodukowaną pod tym samym szyldem. Wynika to z faktu, że najczęściej są produkowane w tej samej fabryce, która ma jasno określone standard jakości produktów, wychodzących z niej na sprzedaż. Takie same podzespoły, identyczny klej lutowniczy oraz montażowy zwiększa kompatybilność dwóch osobnych taśm z diodami LED danego producenta.

Pamiętaj, że aby doszło do zwarcia w instalacji elektrycznej, musi ona być bardzo zaniedbana lub zbyt długa, aby zapewnić jej odpowiedni przepływ prądu. To samo tyczy się świetlówek LED, gdzie instalacje przekraczające 30 metrów długości mogą stanowić zagrożenie dla funkcjonowania urządzenia. W przypadku gdy masz do oświetlenia tak ogromną przestrzeń lepiej skonstruować kilka małych pasków niż jeden, bardzo długi. Przyczyni się to do obniżenia prawdopodobieństwa zwarcia oraz ułatwi konserwację diod.

Inne możliwe awarie taśm LED

Inną dość częstą awarią występującą w LED-ach jest jej odklejenie. Słaba jakość spoiwa przytwierdzającego konstrukcję do ściany bądź sufitu oraz jego niska odporność na wysokie temperatury są głównymi czynnikami, przez które część (czasami nawet całość!) oświetlenia może się odczepić i spaść na ziemię. Warto sprawdzić, czy przykładowa taśma LED Sonoff, czy Osram jest wyposażona w klej z żywicy epoksydowej lub sylikonowy.

Pamiętaj, że aby zapobiec wyżej wymienionym problemom, należy kontrolować stan instalacji oświetleniowej i na bieżąco reagować na wszelkie problemy pojawiające się podczas wieloletniej eksploatacji taśmy LED. Dbając o jej stan i stosując się do przedstawionych w tym artykule wskazówek, wydłużysz żywotność diod i w znaczącym stopniu obniżysz koszta eksploatacji całek konstrukcji, które znacząco wzrosłyby, gdybyś musiał jej część wymienić na nową.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.